Benefity pozapłacowe – jak skutecznie motywować pracowników?

Benefity pozapłacowe to jedno z narzędzi skutecznego motywowania pracowników. Jak zmieniały się świadczenia pozapłacowe na przestrzeni lat? Jak skutecznie motywować pracowników? Sprawdź najnowsze odkrycia związane z obszarem motywowania i angażowania zespołu.

Dzisiejszy pracownik potrzebuje czegoś więcej niż stabilności zatrudnienia. Docenienie, rozwój, wyzwania i perspektywy - takie są aktualnie oczekiwania wobec pracodawcy. Dlatego warto zadać sobie pytania o potrzeby pracowników i pod tym kątem budować ich motywację i zaangażowanie. Wspierają w tym odpowiednie narzędzia, np. benefity.

Pracodawcy często oczekują od pracowników stuprocentowego zaangażowania, entuzjazmu, nieszablonowego myślenia, a często także poświęcenia czasu wolnego. Pracownik czując presję  wygórowanych wymagań szefa, może stracić motywację. Wtedy zaczyna się narzekanie, brak zaangażowania w nowe zadania. Taka postawa negatywnie wpływa na atmosferę w firmie. Dlatego właśnie warto zadbać o skuteczną i przyjazną komunikację w przedsiębiorstwie oraz dostosowywać narzędzia motywacyjne do aktualnej sytuacji.

Pozapłacowe motywowanie pracowników - na czym polega?

Najsilniejsza motywacja to tzw. motywacja wewnętrzna. Pojawia się ona, wtedy kiedy czujemy sens i celowość naszych działań. Co może podarować pracodawca, aby wzmocnić motywację pracownika? Benefity to coś więcej niż dodatkowe świadczenia, to wyraz uznania i wdzięczności dla pracownika. Wdrożenie systemów motywacyjnych przynosi wymierne korzyści organizacji, nie tylko w postaci zmotywowanego zespołu, lecz także lojalnych pracowników. Co więcej, kandydaci bardzo często zwracają uwagę na to, czy firma oferuje benefity.

Przykłady benefitów pozapłacowych:

 • karty przedpłacone do wybranych sklepów,
 • karty sportowe,
 • dofinansowania szkoleń i kursów,
 • vouchery na wyjazd, do SPA,
 • elastyczne godziny pracy, dodatkowy urlop,
 • owocowe dni,
 • pokoje relaksu,
 • darmowe obiady,
 • przedszkola i żłobki dla dzieci,
 • bilety na koncerty, eventy, zajęcia dla dzieci.

Benefity - jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Już w PRL-u pojawiły się pierwsze świadczenia pozapłacowe. Do najpopularniejszych należały wtedy: deputaty węglowe, paczki świąteczne, darmowe bilety dla pracowników kolei. Dodatkowo przyznawano tzw. przywileje pracownicze: trzynastki i specjalne urlopy. Czasem przełomowym okazały się pierwsze lata XXI wieku. To wtedy wprowadzono karty sportowe oraz opiekę medyczną. 

Benefity pozapłacowe a motywacja pracowników i ich dobrostan

Work- life balance

Równowaga między odpoczynkiem a zaangażowaniem w pracę jest kluczowa dla efektywności pracownika. Dodatkowy pokój w biurze przeznaczony na wyciszenie, relaksację, a nawet tzw. power nap to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością.

Kondycja psychofizyczna

Praca, która wymaga 8-godzinnego siedzenia przed monitorem komputera nie należy do najzdrowszych. Brak czasu na aktywność fizyczną i siedzący tryb życia skutkuje bolesnymi dolegliwościami, np. bólem pleców. Karta sportowa i opieka medyczna to benefity cieszące się szczególną popularnością wśród pracowników.  

Rozwój

Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na możliwość rozwoju w firmie. Szkolenia i kursy zawodowe to benefit, który z jednej strony przyniesie satysfakcję pracownikowi, z drugiej zaś rozwinie umiejętności, które będzie mógł wykorzystać w pracy.

Czas wolny

Oprócz uprawiania sportu popularnymi formami spędzania wolnego czasu są:

 • spotkania ze znajomymi,
 • aktywny udział w życiu kulturalnym - np. koncerty, festiwale, wernisaże,
 • wypoczynek - wyjazd, pobyt w SPA.

Podarowanie biletu do kina czy teatru sprawi, że pracownik poczuje się wyróżniony i doceniony. Natomiast pobyt w SPA, w całości lub częściowo sfinansowany przez pracodawcę pozwoli pracownikowi na relaks. Być może po powrocie do pracy spojrzy on na swoje wyzwania zawodowe z innej perspektywy i wpadnie na nieszablonowe rozwiązanie problemu?

Motywowanie pracowników wymaga wielu narzędzi, należą do nich omówione benefity. Nie należy traktować ich oddzielnie, lecz jako część większego systemu. Obecnie to pracodawca musi walczyć o najlepszych pracowników na rynku. Odpowiedni system motywowania pracowników pozwala na zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall