Integrację online i zdalny team building — co podarować pracownikowi remote?

Pracodawcy coraz częściej mierzą się z nowym wyzwaniem jakim jest zdalne budowanie zespołu. Jak zdalnie przeprowadzić efektywny team building oraz integrację online w zespołach pracujących w modelu hybrydowym lub online?

Pandemia mocno pokrzyżowała plany związane z wdrożeniem strategii team building w firmach. Znane i sprawdzone narzędzia, takie jak: spotkania, wyjazdy integracyjne oraz warsztaty okazały się praktycznie niemożliwe do wprowadzenia. Zmienił się także styl pracy, coraz więcej zespołów kontynuuje pracę w systemie hybrydowym i zdalnym. Jak w takiej sytuacji pracować nad efektywnym budowaniem zespołu oraz integracją? 

Team building - co to?

Jak sama nazwa wskazuje team building polega na budowaniu zespołu. Jak to wygląda w praktyce? Poprzez różnego rodzaju formy integracji pracownicy mają okazję poznawać swoje mocne i słabe strony oraz uczyć się współpracy w zespole. Odpowiednio przeprowadzony team building przynosi takie rezultaty jak:

  • efektywny i działający synergicznie zespół
  • poprawa i wzbogacenie relacji
  • budowa zaufania, współpracy, czasem nawet nawiązywanie przyjaźni

Integracja - Team Building - Czym się różnią?

Integracja pracowników to proces, który szczególnie w warunkach pracy stacjonarnej odbywa się w sposób naturalny. Pracownicy spędzają ze sobą sporo czasu, co sprzyja nawiązywaniu bliższych relacji. Podczas integracji nie wybiera się lidera ani nie wyznacza się swoich ról.

Team building to narzędzie pracy nad zespołem, a integracja jest tylko jednym z jego elementów. Działania w tym obszarze polegają na rozwijaniu takich umiejętności pracowników jak: podejmowanie decyzji, skuteczna komunikacja, asertywność, podział ról i zadań, udzielanie feedbacku czy też konstruktywne rozwiązywanie konfliktów. Podczas team buildingu wyznacza się lidera oraz role w zespole. 

Reasumując. Celem integracji jest tworzenie więzi, a team buildingu budowanie efektywnego zespołu.

Zdalny team building - pomysły

Wspólne picie herbaty/kawy lub jedzenie lunchu online (o stałej porze)

Warto poświęcić nawet 15 minut dziennie na spotkanie ze swoim zespołem przy kawie, oczywiście przy włączonych kamerkach. Czas ten można wykorzystać na nieformalne rozmowy na tematy niezwiązane z pracą.

Kalambury online

Kalambury to znana gra, która potrafi rozładować napięcie w zespole i wprowadzić w pozytywny nastrój. Wystarczy, że uczestnicy będą zgadywać rysowane na kartce hasła.

Warsztaty degustacyjne 

Degustacja online polega na rozesłaniu do pracowników pakietu degustacyjnego w skład którego może wchodzić: alkohol, kieliszek, karty z opisami i książeczki informacyjne. Oprócz tego degustacja może zostać poprowadzona przez zawodowego barmana lub sommeliera.

Escape Room 

Dzięki możliwościom technologicznym firmy organizujące escape roomy przeniosły się do wirtualnej przestrzeni. Cel i przebieg zabawy pozostał ten sam - wyjście z pokoju dzięki rozwiązaniu wszystkich zagadek. Escape room to gwarancja dobrej zabawy, a do tego świetna możliwość: rozwinięcia współpracy, poprawy i budowy relacji oraz polepszenia komunikacji w zespole. 

Gry scenariuszowe

Gry scenariuszowe to zabawa za pośrednictwem, której zespół efektywnie buduje swoje relacje oraz rozwija umiejętności miękkie. Dodatkowo jest to niezwykle atrakcyjna forma integracji, z wciągającą fabułą, oprawą graficzną i aktorami grającymi w czasie rzeczywistym.

Integracja online - pomysły

  1. Turniej gier online
  2. Quiz wiedzy
  3. Szkolenia online 
  4. Wymiana memów i śmiesznych filmików za pośrednictwem komunikatorów
  5. Konkursy z nagrodami

Menedżerzy oraz kadra zarządzająca wskazuje brak współpracy i niski poziom komunikacji jako najczęstsze przyczyny niepowodzeń. Dlatego właśnie warto zadbać o rozwój swojego zespołu poprzez działania team buildingowe i zapewnienie rozrywki na wysokim poziomie.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall