Prezenty dla szefowej

Zakup prezentu dla kierowniczki to nie lada wyzwanie. Wprawdzie nasza lista propozycji jest dość długa, ale nie trzeba szczególnej przenikliwości, żeby odkryć, że nie można z niej korzystać tak zupełnie dowolnie. Trochę inaczej działa hierarchia w jakiejś małej firmie, a inaczej w Mordorze, więc warto prezent dla szefowej wybrać tak, żeby przy okazji nie ukręcić na siebie bata.

Kalkulacja ryzyka

Kalkulacja ryzyka przy prezentach? Owszem. Wszystko zależy do tego, jak ścisła jest hierarchia w miejscu pracy. Czasem stanowisko kierownicze jest po prostu atrybutem formalnym i nie wiąże się ani ze szczególnym prestiżem, ani z lepszą pracą – zapytajcie choćby pracowników marketów, gdzie kierownik zasuwa razem ze wszystkimi na zmianie, chyba że to antypatyczny typ, ale wtedy stanowisko tylko uwypukla jego wady. Jeśli zajmuje je kierowniczka, to zdecydowanie nie warto iść z prezentem w stronę karykatury. 

Stopień bliskości

Nie zawsze jest tak, że dyrektorka czy kierownicza utrzymuje bliższe kontakty ze swoimi podwładnymi. To po części kwestia charakteru, a po części organizacji w firmie i nie warto na siłę tego zmieniać. Lepiej dobrać upominek dla szefowej w taki sposób, żeby się on w ten układ wpisywał.

  • Jeśli szefowa ma słabszy kontakt z zespołem, dobrym pomysłem będzie na przykład karta podarunkowa, ale warunek jest taki, że ktoś musi znać szefową na tyle dobrze, żeby chociaż poprawnie wytypować sklep, do którego kartę wybrać.
  • Dyrektorka, która uważa (słusznie lub nie – teraz nie ma to żadnego znaczenia) swoją pozycję za źródło prestiżu, powinna dostać coś, co będzie z tym odbiorem korespondowało. Jeśli voucher, to raczej do jubilera, ale często jakiś naszyjnik albo zawieszka będą lepszym wyborem.
  • Jeśli atmosfera jest napięta, zamiast większego prezentu można kupić tylko drobny upominek o wymiarze raczej symbolicznym. To skomplikowana kwestia, ale w wielu firmach dziś właśnie zmiany idą w tę stronę, jeśli kierowniczka nie wykazuje inicjatywy z integrowaniu się ze swoim zespołem.

Prezent dla szefowej – z jakiej okazji tak, z jakiej nie?

Zanim w ogóle dojdzie do wyboru prezentu, trzeba sobie zadać pytanie, z jakiej okazji w ogóle podarku się szuka, a z jakiej niekoniecznie.

  • Dla bardziej zasadniczej dyrektorki czy kierowniczki najważniejsze mogą być okazje związane z życiem firmy: jubileusz obecności na rynku, wyróżnienie dla jednostki od dyrektora generalnego czy inne tego typu wydarzenia. Zwykle prezenty z tej okazji od pracowników mają wymiar raczej symboliczny: kwiaty, drobny voucher albo butelka dobrego wina, a i to pod warunkiem, że zespół podziela zadowolenie kierownictwa.
  • Niektóre kobiety bardzo nie lubią obchodzić urodzin. Trzeba dobrze wyczuć, czy kupować jakikolwiek upominek dla szefowej na urodziny, czy lepiej nie. Imieniny nie mają zwykle aż takiego znaczenia, ale też nie wszyscy je obchodzą, a jeśli już, to trzeba dobrze się dowiedzieć, w który dzień, bo często nie jest to oczywiste. Podarunek z tej okazji też wcale nie musi być wielki.
  • Prezenty na święta dla szefowej zwykle stanowią jedyny pewny punkt w kalendarzu. Przy tej okazji raczej nie będą to gadżety (chyba że za gadżety uznać jakieś akcesoria biurowe czy coś w tym stylu), ale przedmioty o charakterze osobistym lub – a jakże – voucher.

Generalna zasada jest taka, że prezentów nie daje się szefowej siłą rozpędu. Jeśli wydaje się nawet, że jest do ich wręczenia jakaś okazja, ale dyrektorka nie świętuje, to należy po prostu uszanować jej wybór. Najlepszy prezent dla szefowej na urodziny nie zyska aprobaty, jeśli ona sama urodzin nie obchodzi, prawda?

Czy można nie dać prezentu szefowej?

Oto ważne pytanie: kiedy w firmie narastają konflikty między załogą a kierowniczką, czy można okazać swoje zadowolenie, nie dając szefowej prezentu? Generalnie można, ale to taki odpowiednik zerwania stosunków dyplomatycznych między krajami. Lepiej na przykład obniżyć rangę podarunku do symbolicznej, ale jednak sam zwyczaj zachować. Dziś na szczęście można łatwo znaleźć drobny upominek dla szefowej i nie trzeba ulegać presji na drogie prezenty.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall