Na początek warto – tak dla przypomnienia, ale i żeby uniknąć nieporozumień – zaznaczyć, że święto, które potocznie nazywa się Dniem Nauczyciela, oficjalnie figuruje pod nazwą Dzień Edukacji Narodowej. Ponieważ jednak nazwa ta nie dość, że jest mocno oficjalna, to jeszcze w pewien sposób oderwana od prawdziwych bohaterów tego święta, na co dzień raczej się jej nie używa. 

A wspominamy o tym dlatego, że Dzień Nauczyciela to nie tylko święto nauczycieli, ale też wszystkich innych pracowników szkoły, dlatego na Dzień Nauczyciela prezenty dostają też woźne, szatniarki, pracownicy techniczni, bibliotekarki, kucharki i tak dalej – słowem, cały personel, bez którego szkoła nie mogłaby działać w obecnej formie.

Kiedy obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października. Data ta nawiązuje do powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była jedną z pierwszych tego typu instytucji państwowych zarządzających systemem edukacji. Oczywiście nie jest to jedyny dzień, w którym nauczyciele dostają prezenty, ale z pewnością Dzień Nauczyciela ma szczególne znaczenie.

Kilka szkół prezentów na Dzień Nauczyciela

  • Prezent dla nauczyciela na Dzień Nauczyciela może nawiązywać do jego zawodu. Tak dobiera się prezenty na Dzień Nauczyciela dla geografa, polonisty czy matematyczki. To dobre podejście, ponieważ mocno ułatwia życie i upraszcza wybór.

  • Niekiedy upominki na Dzień Nauczyciela nie mają zawodowego charakteru – to jednak dotyczy głównie wybranych liceów czy techników, w których kontakt nauczycieli z uczniami jest pełniejszy, czasem nie ogranicza się tylko do zajęć w szkole.

  • Pomysł na prezent na Dzień Nauczyciela może nawiązywać do pewnych żartów czy sytuacji przeżytych na wspólnych lekcjach. Niecodzienne upominki, na przykład metalowe plakaty z najciekawszymi zabawnymi cytatami nauczyciela to lekki w formie, przyjemny prezent.

  • Na Dzień Nauczyciela upominki często przyjmują formę bukietu albo bombonierki. To całkiem miłe, ale warto tego rodzaju akcje skoordynować, bo pokoje nauczycielskie wyglądają później, jak kwiaciarnia i w takiej skali traci to swój sens.

  • Fajny prezent na Dzień Nauczyciela to mogą być również karty podarunkowe i nad tym warto się na chwilę zatrzymać.

Co z kartami podarunkowymi na Dzień Nauczyciela?

Karty podarunkowe nie okrzepły jeszcze jako pomysł na prezent na Dzień Nauczyciela, bo rzeczywiście dość nietypowo się prezentują na tle klasycznych propozycji. Mają jednak długą listę zalet.

  • Tani prezent na Dzień Nauczyciela. Zamiast kupować każdy uczeń od siebie, łatwiej jest zrobić zrzutkę całą klasą lub nawet kilkoma klasami, co pozwoli naprawdę wydać niewiele, a przygotować prezent o sporej wartości. Większość sklepów ma w sprzedaży karty podarunkowe o wartości od 50 złotych, choć są i takie, które kosztują ponad dwa razy mniej. Składając się w kilkadziesiąt osób nawet po piątaku, można naprawdę przygotować niezły upominek.

  • Karty podarunkowe jako prezent dla nauczyciela na Dzień Nauczyciela nie będą tonami zalegały w pokoju nauczycielskim, nie zwiędną, nie trzeba im wody wymieniać, mają za to często nawet 2-3 lata ważności. To zdecydowanie więcej, niż w praktyce potrzebne, ale przecież to nie stanowi żadnego problemu.

  • Najsłabiej chyba karty wypadają jako prezent od przedszkolaka na Dzień Nauczyciela, ale zamiast tworzyć iluzję, można zagrać w otwarte karty i dzieciaki jak zwykle przygotują jakieś laurki, a rodzice zrzucą się na kartę jako podziękowania dla wychowawcy przedszkolnego czy prezent na Dzień Nauczyciela dla przedszkolanki..

  • Karty podarunkowe pozwalają na naprawdę fajne prezenty na Dzień Nauczyciela. Trudno przecież byłoby dobrać biżuterię czy sprzęt sportowy, czasem nawet można by powiedzieć, że to trochę nie przystoi, ale karta podarunkowa do właściwego sklepu załatwi oba te problemy.

  • Kiedy zbliża się Dzień Nauczyciela pomysł na prezent często realizowany jest na ostatnią chwilę i to zwykle aż za dobrze widać. Tymczasem karty podarunkowe można kupić w dowolnym momencie i zawsze zrobią równie pozytywne wrażenie.

Gest ważniejszy od wartości

Dawniej uważano, że prezent powinien sprawiać jak najlepsze wrażenie, przy czym to nie znaczy, że ma być drogi. Zresztą cenę i tak wypada ukryć. W przypadku kart podarunkowych zrobić się tego oczywiście nie da, ale warto zmienić nastawienie i tradycję.

To takie trochę oszukiwanie się, bo kiedy jako fajny prezent na Dzień Nauczyciela daje się kwiaty, to przecież nawet bez zawieszki z ceną i tak nietrudno zgadnąć, jaka jest wartość bukietu. Zestawy przyborów biurowych też nie są trudne do wyceny i może czas przestać się przejmować cenami. Absolutnie nie chodzi o to, żeby zaczynać rywalizację w kto wyda więcej, ale karty podarunkowe i vouchery dają tak duże możliwości, że fakt, iż napisana jest na nich konkretna wartość (przynajmniej na bonach i kartach, na voucherach już niekoniecznie), nie powinien mieć znaczenia.

Co podarować na Dzień Edukacji Narodowej

Kiedy kupuje się na Dzień Nauczyciela upominki, w ogóle nie warto zwracać uwagi na cenę. Albo inaczej – trzeba oczywiście brać pod uwagę budżet, ale w żadnym innym kontekście cena nie ma znaczenia. Nie jest istotne, ile kosztował prezent, jaką wartość ma karta, jakie przebicie dzień wcześniej było na cenach w kwiaciarni: prezent ma być fajny, wyjątkowy, ma wyrażać pamięć i to wszystko, cena nie gra tu wielkiej roli.

To akurat zresztą mocna strona bonów podarunkowych – prezent jeden od całej klasy albo kilku pozwala też poczuć się komfortowo wszystkim uczniom, bo nie każdego stać na zbiórkę w pełnej kwocie, jeśli będzie ona wysoka, ale każdy wkład ma tu znaczenie i nie widać tych dysproporcji w samym prezencie.

Jasne, cały czas fajnym gestem może być dołączenie do bonu na przykład pojedynczej róży – jeden kwiat nie jest później problemem, a sam prezent wygląda dzięki temu znacznie bardziej elegancko.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall