Prezent na Mikołajki zwykle jest w miarę tanim, raczej symbolicznym podarkiem, a impet finansowy idzie w prezenty gwiazdkowe. Nie jest to oczywiście żadną regułą i nikt nie broni Ci zmienić tej tradycji, choć nie zawsze się da – w szkole czy w pracy trzeba się będzie raczej dostosować albo wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Mniejsza o to, bo większym kłopotem może być wybór idealnego prezentu. Na szczęście mamy parę cennych wskazówek.

Prezenty mikołajkowe w szkole

Prezent na mikołajki klasowe najczęściej jest ograniczony kwotowo, co jest dobrym pomysłem, ponieważ nie ma wtedy problemu z pojedynczymi bardzo drogimi prezentami. W zależności od szkoły i klasy nakłada się też inne ograniczenia, na przykład umawiając się, że prezentem nie będą bony podarunkowe ani vouchery. Czy to dobre ograniczenie, czy nie – można się spierać, ale jak już wspominaliśmy, zmiana takich reguł wymaga wcześniejszego umówienia się na nowy wariant, a że prezenty mikołajkowe dla nastolatków są przez większość z nich traktowane jako zabawa, to umówmy się – nikomu szczególnie nie zależy na wypracowywaniu ścisłych reguł.

Prezenty na Mikołaja dla dzieci i młodzieży wcale nie muszą być drogie. To ten czas w życiu, kiedy wymienianie się prezentami jest czystą zabawą i nie wywołuje żadnych poważnych konsekwencji. Problemy pojawią się dopiero później.

Kilka potencjalnie kłopotliwych scenariuszy mikołajkowych (i rozwiązania)

Nie zawsze prezent na mikołajki jest łatwo wybrać. Niektórzy traktują każdy podarunek jako niemal symboliczną wymianę uprzejmości, nie brak też osób, które niezobowiązującym prezentom przypisują naprawdę wielką wagę, a czasem każdy z nas robi tak w stosunku do prezentów, które komuś wręcza.

  • Prezent na mikołajki dla chłopaka nie musi być ani szczególnie drogi, ani wybitnie praktyczny. W większości przypadków to tylko mały gest, okazanie pamięci, ale nic poza tym. W zależności od zasobności portfela możesz oczywiście kupić chłopakowi zafundować voucher na gokarty czy widokowy lot samolotem, ale w większości przypadków wystarczy parę razy mniejsza kwota na jakiś personalizowany gadżet.

  • Przygotowując prezent na mikołajki dla dziewczyny warto z kolei skupić się na prezentach dla dwojga. Może wyskoczycie gdzieś razem na gorącą czekoladę albo wspólnie obejrzycie film? Taki prezent mikołajkowy kosztuje kilkadziesiąt złotych, a będziecie się dobrze bawili we dwoje.

  • Prezent na mikołajki dla kolegi z pracy w zasadzie powinno być łatwo wybrać, bo tu obowiązują zasady zbliżone do tych ze szkoły. Jest ustalony budżet, wiadomo, co kto komu kupuje i tyle. Ale to jednak nie szkoła i jakkolwiek przykro to zabrzmi, niektórzy koledzy będą uważali się za ważniejszych i zechcą to pokazać nawet przy takiej okazji jak mikołajki. Nigdy nie dawaj się wciągnąć w takie przepychanki i nawet jeśli masz kupić prezent osobie niezbyt lubianej, to przełam się – niech to będzie po prostu miły koleżeński gest.

Ile kosztują prezenty mikołajkowe?

To pytanie wielu osobom spędza sen z powiek. Nawet jeśli prezent na mikołajki klasowe ma ustalony limit ceny, na przykład 50 złotych, spora grupa rodziców zastanawia się, czy to nie za dużo i mniej więcej tyle samo osób myśli, czy aby nie za mało. A przecież na prezent mikołajkowy dla męża albo żony często wydaje się kilka razy więcej.

Jak już się pewnie domyślasz, nie usłyszysz od nas jednoznacznej deklaracji, bo niby kto w ogóle miałby prawo do udzielania takich odpowiedzi. Powiemy tylko, jak to zwykle wygląda, zerkając w nasze własne statystyki.

Otóż prezenty mikołajkowe za 50 złotych to rzecz absolutnie normalna. Większość prezentów jest kupowana właśnie za 50-100 złotych, przynajmniej na mikołajki. Są też i droższe, ale tutaj nie mamy pewności, czy to prezenty mikołajkowe, czy już awansem gwiazdkowe. No i na pewno są osoby, które na mikołajki – okazję przez większość osób traktowaną raczej jako drugorzędną – wydają po 500 złotych. Każdemu życzymy równie zasobnego budżetu.

Złota zasada prezentów mówi, że prezent powinien być na tyle tani, żeby odbiorca nie czuł się onieśmielony, tym bardziej że nieformalnie pewnie poczuje się zobowiązany do oddania prezentu o zbliżonej wartości. Stąd może i ten pomysł, żeby, jak w szkole, umawiać się na pewną kwotę, jeśli chodzi o prezent mikołajkowy dla kolegi lub koleżanki z pracy, jest całkiem sensowny. Między narzeczonymi albo mężem i żoną takie ustalenia często wychodzą zupełnie mimochodem i nikt nawet świadomie się nad tym nie zastanawia.

To, co powinieneś naszym zdaniem zapamiętać, to fakt, że prezenty mikołajkowe są jednymi z tańszych w roku i przy tej okazji, jak mało kiedy, chodzi jedynie o pamięć i życzliwość. Cóż, takiemu postawieniu sprawy naprawdę trudno jest cokolwiek zarzucić.

Najciekawsze vouchery na mikołajki

Mikołajki wypadają w takim momencie roku, że spora część z nas ma już serdecznie dość siedzenia na kanapie i to dość dobrze widać po prezentach. Vouchery na gokarty, kursy, różne degustacje, czy nawet na bilety do kina rozchodzą się jak świeże bułeczki, choć w kinach okres przedświąteczny to głównie papkowate i podobne jedna do drugiej komedie romantyczne. 

Na prezenty mikołajkowe często kupowane są też wszystkie możliwe vouchery dla dwojga: na masaż, na zwiedzanie zabytkowych fortów, czy przynajmniej do takich sklepów, w których oboje coś sobie możecie kupić. Jest w tym jakieś oczekiwanie na wiosenne ożywienie.

W okresie przedświątecznym świetnie sprzedają się bony i karty podarunkowe do jubilerów, księgarń, do sklepów dla artystów i wszystkie powiązane z hobby. Czy to wciąż prezent mikołajkowy, czy już przygotowania do prezentów świątecznych – tego do końca oczywiście nie wiemy, ale postawimy odważny wniosek: nie ma znaczenia, jaki prezent na mikołajki dla dziewczyny, chłopaka, męża, kolegi czy do szkoły wybierzesz. W tym czasie liczy się głównie pamięć i to widać po tym, że ceny prezentów mikołajkowych są niższe niż rocznicowych, urodzinowych, świątecznych czy nawet tych, które kupuje się komuś z okazji awansu w pracy.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall