Paradoksalnie zakup prezentu dla rodziców często nastręcza największych trudności. Zresztą wszyscy to znają: „niczego nie potrzebuję”, „wszystko mam” i cała masa podobnych tekstów zdecydowanie nie ułatwiają zadania. Z drugiej strony jednak nie kupić nie można, więc trzeba naprawdę mocno się spiąć, żeby wymyślić coś dobrego.

Prezenty dla rodziców: karta podarunkowa, bon lub voucher?

Parę lat temu zrodziło się takie przekonanie, że voucher to tak naprawdę to samo, co wręczanie pieniędzy na prezent. Dziś jednak takie twierdzenie jest już nie do obrony. Vouchery dla rodziców to jeden z najlepszych pomysłów, choć głównie dlatego, że to firmy stworzyły je niejako na nowo, budując specjalne oferty promocyjne właśnie związane z bonami czy kartami podarunkowymi.

Właśnie, skoro już przy tym jesteśmy, to warto sobie wyjaśnić, na czym polegają różnice między tymi kilkoma formami prezentów.

  • Karta podarunkowa dla rodziców. To karta przedpłacona, najczęściej mająca fizyczną formę głównie dlatego, że wydawcy planują, że będzie używana przez dłuższy czas. Taką kartę można bowiem doładowywać. Nie jest może najpopularniejszym wariantem prezentu, ale nie można jej odmówić walorów praktycznych.

  • Bon podarunkowy. W przeciwieństwie do karty bony są jednorazowe. Generalnie definicja przewiduje, że bony będą miały przypisaną wartość w określonej walucie, ale – poza nielicznymi wyjątkami najczęściej biorącymi się z przepisów ogólnych – nie ma tu ograniczeń co do tego, co można za nie kupić. Realizuje się je albo w jednym sklepie, albo w kilku – zależnie od tego, czy to bon własny, czy sieciowy.

  • Vouchery. Te są dziś zdecydowanie najpopularniejsze. Technicznie rzecz biorąc, mają przypisaną wartość, przy czym tak naprawdę nie ma ona wielkiego znaczenia, ponieważ voucher to „bon” na konkretny produkt lub atrakcję, na przykład na pobyt w SPA, ale bez prawa do wymiany przewidzianych w regulaminie usług. Czasem też mianem voucherów określa się bony, choć to nieprecyzyjne.

Po co w tym miejscu przypominamy ten podział? Głównie dlatego, żeby zaznaczyć, że jeśli bony kojarzą Ci się wciąż z bonami handlowymi sprzed 20 lat, to warto byłoby już nieco odświeżyć sobie wiedzę – dziś bony, vouchery dla rodziców albo karty podarunkowe dają zdecydowanie więcej możliwości.

Karty podarunkowe dla roziców — praktycznie lub wręcz przeciwnie

Najlepsze prezenty dla rodziców to te praktyczne podarunki – tak przynajmniej mówiło się kiedyś, zastanawiając się, co na prezent kupić rodzicom. Dziś to wciąż powszechnie stosowany tok rozumowania i faktycznie jest coś na rzeczy, przy czym to podejście sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy oddzielnie kupuje się prezent dla mamy, a oddzielnie dla taty.

Z drugiej strony – rodzice też na pewno mają masę niespełnionych marzeń i karta podarunkowa dla rodziców może pozwolić zrealizować przynajmniej niektóre z nich, choć w tym przypadku tak naprawdę zdecydowanie częściej kupuje się vouchery dla rodziców. To właśnie vouchery bowiem pozwalają sfinansować konkretne atrakcje: lot widokowy balonem, weekend dla dwojga na Mazurach albo wizytę w lokalnym SPA.

Najlepsze prezenty nie muszą być praktyczne – mogą, jeśli wiesz, że rodzicom czegoś potrzeba, ale tak naprawdę to już od lat odchodzi się od patrzenia na prezenty jako sposób na zaspokojenie potrzeb. Liczą się dziś głównie doznania i atrakcje, a dobry pomysł na prezent wcale nie musi być przesadnie oryginalny. 

To zresztą dobra okazja, żeby przypomnieć coś, co powinno być oczywiste: prezent nie musi się podobać Tobie. Ma się podobać Twoim rodzicom i w ten sposób należy go wybierać, nawet jeśli nie do końca rozumiesz, dlaczego akurat czegoś takiego mogliby chcieć.

Jeden bon, dwa bony, trzy bony…

  • Najczęściej, przygotowując prezent, myśli się o jednym, spójnym podarunku, ale przecież takie przekonanie nie ma żadnego umocowania w rzeczywistości.

  • Możesz nawet do wspólnego prezentu dla rodziców włożyć kilka różnych bonów, voucherów lub kart podarunkowych. W wielu sklepach możesz kupić karty podarunkowe dla rodziców już od 50 złotych, co daje spore pole manewru. Są zresztą jeszcze tańsze opcje, ale często trudno uznać je za kompletne.

  • Jeśli regularnie kupujesz rodzicom bony lub vouchery w to samo miejsce, możesz przemyśleć zakup karty podarunkowej – wystarczy ją doładować, żeby zrobić kolejny prezent, a jeśli nie mieszkacie blisko, będzie to często zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.

  • Do prezentu z bonem dobrze by było symbolicznie dołączyć kartkę z życzeniami – to taki miły gest domykający prezent.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall