• Podziękowania dla świadków to wciąż prezenty, którym nie poświęca się specjalnie dużo uwagi. Po części pewnie dlatego, że nie są to najważniejsze w danym dniu osoby, a po drugie – nie do końca utrwalił się jeszcze zwyczaj obdarowywania ich czymś więcej, niż na przykład symboliczną butelką dobrego wina. Tymczasem prezenty dla świadków weselnych można zorganizować bez wielkiego wysiłku. Oto kilka pomysłów!

    Podziękowania dla świadków – pomysły na prezenty

    • Box z winem. Klasyczna drewniana skrzynka, a w niej butelka dobrego wina. Czy to pomysł oryginalny? Nie, ale ma inne zalety: jeśli nie ma się czasu na szukanie oryginalnego prezentu, warto postawić na rozwiązania może i przewidywalne, ale sprawdzone i dobre.
    • Śmieszne upominki dla świadków. W tej kategorii mieści się całe mnóstwo drobiazgów: pamiątek, grawerowanych kufli, koszulek z nadrukami i tak dalej. Część z nich jest całkiem niezła, inne jednak na prezent przy okazji ślubu nadają się średnio.
    • Wielki bukiet jako prezent dla świadkowej. Też klasyka, przy czym akurat nad tym można trochę popracować i zamówić na przykład bukiet z lizaków. Jest tu już pewne pole do manewru.
    • Kosz z piwem jako prezent dla świadka. Cena takiego prezentu będzie raczej dość wysoka, ale nie będzie to upominek jeden z wielu. Pomysłowość i charakter dobrze pasują do wesela, a i ranga prezentu odpowiada ważności świadka w całej uroczystości.
    • Karty podarunkowe jako prezenty dla świadków weselnych.

    Voucher jako podziękowania dla świadków

    Przyjęło się, że upominki dla świadków powinny być czymś fizycznym – to jednak tradycja, z którą chyba już pora nieco zawalczyć, ponieważ wszystkie stosowane dotychczas pomysły nieco się już wyprały, zużyły, straciły na atrakcyjności. Oczywiście nie chodzi tylko o to, żeby prezenty dla świadków weselnych były po prostu oryginalne – mają przede wszystkim cieszyć, a w tej roli karty podarunkowe, bony i vouchery sprawdzają się doskonale.

    Jaką kartę podarunkową warto kupić jako upominek dla świadka?

    To dobre miejsce, żeby przedstawić wszystkie możliwości, ale w praktyce nie ma to większego sensu. Lista marek, które udostępniają karty, bony czy vouchery jest ekstremalnie długa i nie chodzi o to, żeby je tutaj przedstawiać. Za to warto spojrzeć na kilka zasad, które pozwolą wybrać odpowiedni bon podarunkowy.

    • Świadek jest najważniejszym z gości – warto więc postarać się, aby prezent dobrze pasował do rangi tej funkcji. Oznacza to, że nie można kupić byle czego.
    • Wartość bonów podarunkowych na prezent może być oczywiście dowolna, ale ślub jest wydarzeniem wysokiej rangi, zatem wręczenie vouchera na 50 złotych może nie wyglądać odpowiednio dobrze.
    • Ustalenie kwoty to kwestia indywidualna – jeśli zamiast wesela organizowany jest tylko obiad dla najbliższych, to i prezenty niższej wartości będą świetnie wyglądały, ale przy imprezie na 200 osób wypada sięgnąć do kieszeni nieco głębiej.
    • Wybór punktu, w którym będzie można kupon zrealizować, to już zupełnie dowolna rzecz. Nie tylko nie istnieją tradycje, które by stawiały ograniczenia, ale przede wszystkim warto kierować się upodobaniami świadków.
    • Świadkowie to osoby bardzo bliskie młodej parze – nie będzie problemu, jeśli wcześniej ustali się z nimi, jaką kartę chcieliby dostać. Nie wszyscy zresztą lubią niespodzianki, a z nietrafionym prezentem będzie tylko kłopot.

    Sama karta może nie wystarczyć

    Dobrym pomysłem na podziękowania dla świadków może być połączenie kilku koncepcji. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby podarunkowy box z winem zawierał nie tylko butelkę, ale również voucher. Bon podarunkowy można dołączyć też do bukietu kwiatów tak, jak się dołącza bileciki albo do butelki wódki tak, jak wiesza się na niej etykietki. W ten sposób i zaspokoi się potrzeby tradycyjnych podarunków, i da się coś faktycznie od serca.

    Takie postępowanie ma jeszcze jedną istotną konsekwencję – w takich łączonych upominkach ginie kwestia wartości. Osoby przygotowujące klasyczne podziękowania dla świadków często później są krytykowane za dobór ich wartości. Taką krytyką rzecz jasna w ogóle nie warto się przejmować, ale też można jej uniknąć, bo po bonach upominkowych nie widać, jaki mają nominał. Wie to tylko ten, kto je zamawia i ten, kto je odbiera.

    Biorąc pod uwagę, że ślub i wesele często stają się podłożem do całkiem emocjonalnych dyskusji o pieniądzach, fakt, że można im jednym prostym trikiem zapobiec, wydaje się dodatkowym atutem z punktu widzenia młodej pary.

    Czy świadkowie powinni dostawać prezenty?

    Trzeba jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, które prawdopodobnie w ogóle powinno paść już na samym początku: czy prezenty dla świadków weselnych w ogóle mają sens? Zwykle w ogóle oni na nie nie czekają, nie są też takie upominki jakoś wybitnie mocno wpisane w weselne tradycje. Obowiązku więc raczej nie należy się tutaj doszukiwać, ale w wielu przypadkach warto takie podarki potraktować po prostu jako miły gest, który sprawi, że podziękowania dla świadków wybrzmią lepiej i pełniej.

    Jako że ze świadkami młodzi znają się doskonale, można po prostu tę sprawę przegadać – umówić się na formę prezentu, jego wartość, moment przekazania. Tutaj też trudno mówić o jakichkolwiek tradycjach, więc bardzo często upominki dla świadków są wręczane nieoficjalnie, przed albo po głównej uroczystości, mogą mieć wartość raczej symboliczną, a i tak dają naprawdę mnóstwo frajdy.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall