Zwyczaje związane z chrztem, a przynajmniej z przyjęciem urządzanym z tej okazji, zmieniały się przez wiele lat, zmieniają się nadal i na pewno za jakiś czas będzie można powiedzieć, że odeszły jeszcze dalej od pierwowzoru. Już dziś sama uroczystość jest większa i bardziej wystawna, a jeśli chcesz kupić modny prezent na chrzciny, to powinieneś mieć świadomość, że rozmachem i wartością coraz częściej przypomina on prezent komunijny, a nie popularne jeszcze nie tak dawno symboliczne pamiątki.

Prezenty na chrzest – co dziś daje się na chrzciny?

Prezenty na chrzest to dziś temat rzeka, ale na pewno nie zamierzamy dyskutować z tym, czy to, jak dziś wyglądają, to zmiana na lepsze, czy na gorsze. Jeśli sam nie jesteś fanem wielkich i drogich prezentów, które – co akurat jest obiektywną prawdą – często w ogóle nie zostaną zapamiętane ani przez rodziców, ani tym bardziej przez dzieci, możesz postawić na prostszy i tańszy upominek na chrzciny. Nie jesteśmy od tego, żeby Ci mówić, jaki prezent powinieneś wybrać, ale możemy za to przejrzeć za Ciebie listę najczęściej wybieranych lub najciekawszych. Oto efekty naszego rozpoznania.

 • Biżuteria. Dawniej jako prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki kupowało się wysokiej jakości medaliki. Jako że w sporej części były wykonane ze złota, a słowa „na chrzest” też podbijały cenę, to były one dość drogie. Dziś jako prezent na chrzest dla dziewczynki coraz częściej kupuje się na przykład kolczyki. Medalik kupują przeważnie rodzice albo rodzice chrzestni, a jeśli chodzi o kolczyki, to pamiętaj, że nie wszyscy rodzice taki upominek na chrzest uznają za właściwy.

 • Personalizowane zabawki lub akcesoria. Od jakiegoś czasu jako prezent na chrzest od chrzestnej albo prezent na chrzest od chrzestnego popularne stają się personalizowane kocyki, sztućce czy zabawki. W pierwszej chwili może się to wydać dziwna, a niektórym nawet niedorzeczne, dlatego uzupełnijmy, że nie chodzi o zabawki z supermarketu, do których doczepiona jest karteczka z imieniem. To często ręcznie wykonane zabawki, które w przypadku chrztu kilkulatków wykonuje się na przykład na podstawie rysunku zrobionego przez dzieci.

 • Kategorią, którą wypada wyodrębnić, są zabawki sensoryczne. To ciekawy prezent na chrzest, ponieważ często znacznie lepiej pasuje do rzeczywistej wagi wydarzenia, a nie wagi, jaką się mu przypisuje na pokaz. Mogą to być różnego rodzaju książeczki czy plansze, ale także zestawy zabawek wypełnionych aromatycznymi ziołami – eukaliptusem, lawendą czy miętą. Jeśli są wykonane starannie, wytrzymują długo, nawet kiedy zapach już się ulotni. Tym, co nam się w tych prezentach podoba, jest fakt, że na pewno będą z dzieckiem bliżej niż wszystkie prezenty z rozbudowaną warstwą symboliczną.

 • Klasycznym prezentem na chrzest będzie oczywiście odpowiednio opakowana adaptacja Biblii dla dzieci. Jak najbardziej jest to prezent, który wpisuje się w tematykę uroczystości, natomiast zanim podejmiesz decyzję o jego zakupie, skonsultuj się z rodzicami. Raz, że taki pomysł na prezent na chrzciny przyszedł do głowy pewnie nie tylko Tobie, a dwa, że mimo uroczystości w kościele, nie w każdej rodzinie przykłada się wielką wagę do dalszego rozwoju wiary. I nawet jeśli uważasz, że to błąd, ostentacyjny prezent „na przekór” tylko zepsuje atmosferę. Ale sam pomysł jak najbardziej w porządku.

Symboliczne – ale niezwiązane z wiarą – prezenty na chrzest

Każda uroczystość odpowiednio wysokiej rangi prędzej czy później – raczej prędzej – obrastała we własne tradycje, także te zupełnie niezwiązane z tematem przewodnim. Dlatego także wokół ślubu narosły zwyczaje, tradycje czy symbole, które nie są związane z wiarą, a które czasem znajdują odzwierciedlenie w tym, co daje się jako prezenty na chrzest.

 • Skarpetki „na pierwszy krok”. Fajny, skromny upominek na chrzest. Jeśli chcesz dać tylko coś małego, możesz kupić ręcznie wykonane skarpetki, personalizowane albo takie, które mają specjalne nadlewki antypoślizgowe ułatwiające raczkowanie. 

 • Pudełeczko „na pierwsze ząbki”. Trudno powiedzieć, skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj, bo przecież kiedy dziecko odbiera prezent na chrzest od chrzestnego, to często jeszcze nawet ząbków nie ma, a co dopiero myśleć o ich utracie, ale zwyczaj to zwyczaj i takie pudełeczka spotkać można w wielu gotowych zestawach prezentowych. A to, że można w nich przechować na szczęście także inne rzeczy, to tylko zaleta.

 • Słonik na szczęście. To chyba najpogodniejszy element gotowych zestawów, wyłącznie symbol i nie pytajcie nas, jak się on wpisuje w kwestie wiary, bo nie wiemy, ale małe słoniki po prostu są świetne i kropka. Uważamy, że pierwszy powinien być wręczany już na chrzest, a później przy każdej możliwej okazji, bo nie warto kusić losu – skoro słoniki przynoszą szczęście, to trzeba ich mieć jak najwięcej.

 • Kartki z życzeniami. Tak, wiemy – dzieci niesione do chrztu nie potrafią czytać. I co z tego? Upominek na chrzciny nie będzie pełen, jeśli nie będzie zawierał życzeń. Bo nie chodzi tylko o przyniesienie prezentu – w centrum każdej uroczystości powinny być dobre życzenia, a wiele kartek na chrzest jest tak uroczych, że aż trudno im się oprzeć.

Kłopotliwe prezenty na chrzest

Ciekawy prezent na chrzest jest na wagę złota, ale bądźmy szczerzy – niektóre pomysły są całkowicie do niczego, a jeszcze więcej jest takich, które wydają się dobre, ale mogą być, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne lub kłopotliwe. I wcale nie trzeba tu sięgać po jakieś obrazoburcze koncepcje, a jedynie proste pomysły, które naprawdę każdemu mogą przyjść do głowy i to bez żadnych złych intencji.

 • Zabawki z pozytywką. Brzmi to świetnie i faktycznie, kiedy weźmie się do ręki ręcznie robioną maskotkę z pozytywką, pierwszą myślą będzie „przecież to znakomity prezent na chrzciny”! A drugą myślą powinno być, że rodzice raczej nie będą wdzięczni za taki prezent i w pierwszej możliwej chwili wyjmą baterie. To samo zresztą dotyczy wszystkich innych grających zabawek – lepszych i gorszych. Ten pomysł może być doskonały, ale zanim kupisz podobny upominek na chrzciny, przegadaj ten temat z rodzicami.

 • Śpioszki, kocyki, ręczniki itd. Znów: na pierwszy rzut oka to świetne prezenty, bo przecież na pewno się przydadzą. Cóż – czy na pewno: nie wiadomo, a nawet jeśli, to zdecydowanie nie od razu, tylko po jakimś czasie. Rodzice też na pewno mają zapas takich akcesoriów, więc jako prezent na chrzest od chrzestnej czy chrzestnego mogą sprawdzić się średnio, bo po prostu nie zostaną użyte, a dziecko będzie za duże, kiedy przyjdzie kolej na śpioszki z chrztu. Ale też nie ma problemu – wystarczy porozumieć się z rodzicami, zapytać, czy czegoś takiego potrzebuję i będzie można mieć gotowy ciekawy prezent na chrzest.

 • Pieniądze. Te są kontrowersyjne jako prezent bez względu na okazję i to już od naprawdę dawna. Wydawać by się mogło, że trudno mieć w tym zakresie jakiekolwiek zastrzeżenia, ale tak naprawdę jako prezent na chrzest dla dziewczynki ani chłopca nie sprawdzają się jakoś wybitnie. Na dodatek zawsze istnieje ryzyko, że ktoś pomyśli, że to prezent zrobiony na odczepnego, bo co może być łatwiejszego od zapakowania pieniędzy do koperty, prawda?

Takich pomysłów, które wydają się dobre, ale wcale nie muszą być dobre, jest sporo i na pewno coś przychodzi Ci na myśl. Zamiast rozbudowywać tę listę, może lepiej zrobimy, jak przyjrzymy się voucherom i bonom, które coraz częściej są przekazywane jako uzupełnienie prezentów na chrzest.

Vouchery i bony podarunkowe jako prezenty na chrzest

Zacząć wypada od stwierdzenia oczywistości: voucher jako prezent na chrzciny siłą rzeczy jest bardziej prezentem dla rodziców niż dla dziecka. To jednak go w żaden sposób nie przekreśla, szczególnie właśnie, jeśli wziąć pod uwagę, że potencjalnie kłopotliwych prezentów jest całkiem sporo.

 • Wręczając voucher na przykład do sklepu z zabawkami, pozwalasz rodzicom wybrać najodpowiedniejszą zabawkę dla dziecka – zresztą nawet bardzo małe dzieci chętnie na swój sposób przekazują rodzicom, jaką zabawkę by chciały mieć.

 • Możesz zdecydować się na voucher uniwersalny, który rodzice sami wymienią na ostateczny bon, za który kupią dziecku upominek na chrzest. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli zostało mało czasu, a Tobie brak wiedzy, doświadczenia i pomysłu. To, czy rodzice za taki voucher pójdą do sklepu z zabawkami, kupią kocyk czy zapłacą za subskrypcję streamingu, żeby ich pociecha mogła bawić się przy kreskówkach, to już ich wybór, więc automatycznie Twój prezent na chrzciny ma więcej zastosowań.

 • Kiedy wszyscy przynoszą kocyki, duże zabawki i masę różnych akcesoriów, które – nawet jeśli są przydatne – zajmują sporo miejsca, voucher będzie wręcz wybawieniem. To ciekawy prezent na chrzest, który nie zajmuje miejsca, można go odłożyć i wykorzystać w późniejszym terminie. Ta wygoda komuś, kto sam nie organizował chrztu, może się wydawać tylko wydumaną zaletą, ale uwierz nam – po takim przyjęciu bałagan jest spory i taki upominek na chrzciny, który jest niekłopotliwy, będzie zawsze na wagę złota.

Dlaczego przeciwnicy bonów podarunkowych nie mają racji

Oczywiście jest spora grupa osób, które stwierdzają, że jeśli prezentem na chrzest od chrzestnego mają być jakieś vouchery albo bony, to lepiej dać pieniądze. Ale to nieprawda – wcale tak nie jest z kilku powodów.

Vouchery czy bony – na chwilę przyjmijmy, że nie ma między nimi większych różnic – trzeba wybrać, a każdy, kto wie, w ilu sklepach są one dostępne, będzie zdawał sobie sprawę z tego, że to wcale nie jest banalne zadanie. Wybór jest bardzo duży i choć oczywiście nie trzeba poświęcić na to tyle samo czasu, co na szukanie konkretnej zabawki we wszystkich sklepach w galerii handlowej, to nie jest to też tak zupełnie proste. Trzeba się chwilę zastanowić, żeby sklep i kwota miały sens.

Po drugie, pieniądze mogą sprawiać wrażenie pomysłu na ostatnią chwilę, a bon lub voucher – mimo że często można kupić go szybciej, niż znaleźć w domu banknoty, już nie. Choć większość voucherów dziś dostępna jest obligatoryjnie lub przynajmniej jako opcja w formie elektronicznej, więc ich zakup trwa parę minut, jest to konkretny prezent na chrzciny, po którym widać, że ktoś poświęcił czas i energię, żeby go wybrać. A jeśli jeszcze taki bon wydrukować i zapakować w ozdobną kopertę, będzie to naprawdę prezent ze smakiem.

I jest jeszcze coś, do czego nikt się głośno nie przyzna, ale o czym każdy chyba wie. Pieniądze mają tę wadę, że szybko znikają – wiadomo, potrzeb jest sporo i nierzadko nie wszystkie pieniądze z prezentu są przeznaczane dla dziecka (tak przy okazji, czy ktoś widział moje pieniądze z Komunii? Tak pytam, bez powodu). Bony i vouchery do konkretnych sklepów nie podlegają wymianie na gotówkę. To jakby forma zobowiązania do zakupu w odpowiednim sklepie, a z całej rodziny chętnych na bon do sklepu z zabawkami jest raczej niewiele. Jako prezenty na chrzest takie bony są więc znacznie „bezpieczniejsze”.

Słowem podsumowania

To, jak ważny będzie chrzest jako uroczystość, to już sprawa indywidualna, w to nie będziemy wnikali. Ale na pewno dziś jest to okazja do wręczenia zwykle dość dużych prezentów. Niektóre utarte pomysły na prezenty na chrzest wypadałoby chyba dziś odesłać do lamusa. Są i takie, które nie są złe, ale niekiedy mogą dać więcej problemów niż radości i w takich sytuacjach warto swoje decyzje zakupowe przedyskutować z rodzicami dziecka. Ale są i nowe kategorie prezentów, których albo nie było kiedyś wcale, albo przynajmniej nie były tak rozpowszechnione.

Od Ciebie zależy, czy wybierając prezent na chrzciny, będziesz trzymać się konserwatywnych kanonów i pójdziesz w symbolikę religijną, czy potraktujesz tę uroczystość zupełnie inaczej. Dopóki prezenty dają radość, naszym zdaniem jest spoko. Wybór jest duży, więc daj sobie czas na przemyślenie decyzji, bo jest niewielka, ale niezerowa szansa, że Twój prezent zostanie dobrze zapamiętany.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.