10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników i zespołu

Motywowanie do pracy to temat, który zaprząta głowę wielu osobom, zarządzającym grupą ludzi. Czy wystarczy słowna pochwała? A może lepiej sprawdzi się premia lub nagroda rzeczowa? Niektórzy szefowie nadal uważają, że motywowanie nie jest potrzebne, według nich pracownik musi sumiennie pracować, to jego obowiązek. Jeżeli nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, można znaleźć innego. Jak to w rzeczywistości wygląda? Jak dobrze dobrane techniki motywacyjne wpływają na efektywność pracy? Jakie metody motywacji pracowników są najbardziej skuteczne?

Co daje motywowanie pracowników?

Motywowanie jest bardzo ważnym procesem w każdej firmie. W ostatniej dekadzie zmieniło się podejście większości pracodawców i pracownik stał się ważną i docenianą siłą napędową firmy. Nowoczesne firmy stawiają na stały, dobrze wyszkolony zespół, który jest w stanie wydajnie pracować. Nieustanne zatrudniania nowych osób jest nieopłacalne, wiąże się z kosztami szkoleń, a także potrzebą przygotowania pracownika do pełnienia swoich obowiązków. To wiąże się z kosztami, zajmuje czas i dezorganizuje pracę zakładu. Zgrana ekipa, która chętnie przychodzi do pracy, oznacza lepszą wydajność, a tym samym zwiększa zysk przedsiębiorstwa. Dobrze zmotywowany pracownik czuje się potrzebny, stara się i chce wnieść coś od siebie do rozwoju firmy. Badania pokazują, że doceniani pracownicy są kreatywni, wykazują dużą chęć do rozwoju. Rolą pracodawcy jest znalezienie takiego systemu motywacji pracowników, który sprawdzi się w danym zespole. Dobrym sposobem jest przedstawienie załodze przykładowego systemu motywacyjnego lub przeprowadzenie ankiety, która pokaże, które instrumenty motywowania pracowników są najbardziej pożądane.

Rodzaje motywacji pracowników

Znane są dwa sposoby motywowania pracowników, tzn. motywowanie pozytywne i motywowanie negatywne. To drugie powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ obniża efektywność i powoduje, że pracownik czuje się zastraszany, traci chęć do sumiennej pracy. W motywowaniu negatywnym stosuje się kary finansowe, groźby, upomnienia i nagany. Pracownik często słyszy, że do niczego się nie nadaje, jest straszony utratą premii, obniżeniem wynagrodzenia, a nawet zwolnieniem. Motywowanie pozytywne polega na stosowaniu pochwał, nagród i różnego rodzaju systemów motywacyjnych. System motywowania pozytywnego można podzielić na:

  • Motywowanie finansowe – polega na przyznawaniu pracownikom premii uznaniowych, premii za wyniki, dodatków do wakacji, podwyżek itp. Taki rodzaj motywowania jest bardzo lubiany, bo pieniądze potrzebne są każdemu. O motywowaniu finansowym warto wspomnieć już na etapie zatrudniania, ponieważ pracownik, który wie, że za dobre wyniki otrzyma dodatkowe pieniądze, na pewno będzie chciał się wykazać.

  • Motywowanie pozapłacowe – są to m.in. różnego rodzaju pakiety medyczne i ubezpieczeniowe. Do tego typu motywowania należą również dofinansowania szkoleń i kursów, bony świąteczne, wyjazdy integracyjne, karnety na siłownie, możliwość udziału w ważnych sympozjach czy wydarzeniach branżowych. Ciekawe benefity dla pracowników są dużą siłą napędową do działania. Często system motywowania pozapłacowego obejmuje również współmałżonka i dzieci pracownika np. bony na rozpoczęcie roku. Oczywiście w pozytywnej metodzie motywowania, pracownik nie jest tylko głaskany po głowie. Zdarzają się również upomnienia, ale są przekazywane kulturalnie, na osobności, tak, aby zachęcić do dalszych starań.

Jak skutecznie motywować pracownika?

Motywowanie pracowników to nie tylko nagrody czy premie. Bardzo ważne jest również podejście samego przełożonego i to, jak traktuje podwładnych. Kadra zarządzająca powinna dbać, aby każdy pracownik czuł się ważny i potrzebny. Szef powinien zachęcać do działania, kreatywności, zarażać optymizmem. Aby załoga czuła się doceniona, warto wdrożyć w firmie 10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników i zespołu. Należy do nich:

Dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników

Dziś w dobrym tonie stało się zapewnienie załodze benefitów, które pomagają zadbać o zdrowie i kondycję. Oprócz karnetów na siłownie, niektóre zakłady pracy zapewniają stały dostęp do owoców, warzyw i ciepłych napojów, a nawet obiadów. Bardzo cenione jest zapewnienie dostępu do świadczeń medycznych. Plusem jest dobre zaplecze socjalne, nowocześnie wyposażona kuchnia czy pomieszczenie, w którym można odetchnąć i zrelaksować się w trakcie pracy.

Jasne przekazywanie informacji

Aby pracownik czuł się zmotywowany, musi otrzymywać jasne, czytelne informacje na temat tego, co dzieje się w firmie. Dobrym rozwiązaniem są spotkania, na którym przekazywane są informacje dotyczące firmy, planów na przyszłość, zachodzących zmian. Dzięki temu nie będzie niedomówień i plotek, które rujnują efektywną pracę.

Nagradzanie

Nagrody i premie to najskuteczniejszy sposób na zmotywowanie pracowników. Warto spotkać się z zespołem, uzgodnić, jaka forma nagrody będzie najbardziej atrakcyjna i wdrożyć ją w życie. Premie za wyniki, za dobre pomysły czy system kafeteryjny, które pracownik może dopasować do swoich potrzeb, są świetnym sposobem na zbudowanie zmotywowanego zespołu, który pracuje z chęcią i zaangażowaniem.

Pochwały

Nie tylko dzieci potrzebują pochwał. Pracownik, aby czuł się zmotywowany, musi wiedzieć, że pracuje dobrze, a szef jest z niego zadowolony. Pochwały powinny być przekazywane na forum publicznym, np. na zebraniu. Ciekawą formą jest również wywieszanie na zakładowej tablicy informacji o najbardziej zasłużonych w danym miesiącu pracownikach.

Rozmowy z załogą

Drzwi szefa powinny być zawsze otwarte dla podwładnych. Pracownicy muszą wiedzieć, że mogą zgłosić się do przełożonego z każdym problemem, czy prośbą o wyjaśnienie spornych kwestii. Szef powinien być obiektywny, nie może faworyzować nikogo z zespołu. Ważne, aby interesował się pracownikami, znał każdego z imienia i nazwiska, wiedział, jakie ma problemy. W czasie luźnej rozmowy pracodawca może dowiedzieć się, co motywuje pracowników do lepszej pracy. 

Wychodzenia naprzeciw potrzebom pracowników

Każdy pracownik jest inny i ma inne potrzeby. Aby dana osoba czuła się zmotywowana, a nie na siłę uszczęśliwioną, powinna mieć możliwość wyboru systemu nagradzania, które będzie dla niej czymś przyjemnym i potrzebnym. Nie każdy ucieszy się z biletu na mecz czy wyjazdu na basen. Lepiej dać możliwość wyboru, a wszyscy będą zadowoleni.

Elastyczne traktowanie pracowników

W motywowaniu pracowników ważne jest dostrzeganie potrzeb pracowników i o ile jest to możliwe, dopasowywanie do nich czasu pracy. Może warto pomyśleć o możliwości pracy zdalnej czy hybrydowej? A może elastyczne godziny pracy? Najczęściej nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki od godziny 7, czy 9. Takie pójście na rękę sprawi, że motywacja do pracy na pewno wzrośnie.

Dopasowany zakres obowiązków

Zmotywowany pracownik to taki, który z chęcią wykonuje swoje obowiązki. Czasami warto przyjrzeć się załodze i sprawdzić, czy ktoś nie wykonuje zadań poniżej swoich kwalifikacji lub niezgodnych z jego potrzebami. Jeżeli tak jest, warto pomyśleć o zmianie stanowiska lub zaproponować inną ścieżkę rozwoju.

Jasno określone cele

Ciężko czuć się zmotywowanym do pracy, gdy nie wiadomo co robić, a nie ma nikogo, kto jasno określiłby cel pracy. Już na samym wstępie warto przekazać pracownikowi, jaka jest jego rola w przedsiębiorstwie, co firma może zyskać dzięki jego wydajnej pracy. Osoby nowo zatrudnione powinny mieć wyznaczonego opiekuna, który wdroży je w obowiązki. 

Możliwość rozwoju

Dla wielu osób dużą motywacją do pracy jest możliwość rozwoju, brania udziału w kursach i szkoleniach. Zwracają na to uwagę głównie osoby młode, które w firmie chcą się rozwijać, nabywać nowe obowiązki i piąć po ścieżkach kariery. Warto to umożliwić, a powstanie lojalny, doskonale wyszkolony zespól.

Motywowanie pracowników powinno być priorytetem w każdej firmie. Bez tego ciężko zbudować zaangażowany zespół i osiągnąć sukces. Każdy szef czy menadżer powinien poznać różne techniki motywacyjne i wybrać takie, które sprawdzą się w jego załodze.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall