Nietrafiony prezent – co z nim zrobić, jakie są rozwiązania?

Nietrafiony prezent gwiazdkowy, urodzinowy, czy też rocznicowy może w jednej chwili zepsuć nam całą radość płynącą z danej uroczystości. Otrzymując go od bliskiej nam osoby, musimy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób zachować się względem niej. Co jednak możemy zrobić z takim prezentem?

Nietrafiony prezent - jak się zachować?

Dosyć często zdarza się tak, że na święta lub urodziny dostajemy nieudany prezent, z którym nie wiemy co zrobić, ponieważ jest nam zupełnie niepotrzebny. Oczywiście nie możemy wówczas dać po sobie poznać, że jesteśmy niezadowoleni z tego faktu. Jeśli otrzymamy nietrafiony prezent, jak się zachować powinniśmy? Przede wszystkim nie możemy urazić osoby, od której otrzymaliśmy taki prezent i nawet jeśli jest on nietrafiony, powinniśmy za niego podziękować z uśmiechem na twarzy. W sytuacji, gdy taki upominek podaruje nam bardzo bliska nam osoba, to możemy spróbować szczerze z nią porozmawiać, uczulając ją na to, jakich prezentów nie chcielibyśmy otrzymywać. Dzięki temu w przyszłości unikniemy podobnej sytuacji, otrzymując z pewnością prezent, który trafi w nasze gusta.

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Gdy bliskiej nam osobie zdarzy się kupić podarunek, z którego nie będziemy zadowoleni, to nie pozostanie nam nic innego jak zastanowienie się nad tym, co zrobić z nietrafionym prezentem. Nieudany prezent możemy:

  1. Oddać do sklepu, jednak wówczas musimy poprosić osobę, od której otrzymaliśmy prezent, aby przekazała nam paragon, ponieważ bez niego zwrot nie jest w ogóle możliwy. Musimy przy tym pamiętać o tym, aby wyjaśnić drugiej osobie, dlaczego chcielibyśmy zwrócić prezent, nie wspominając najlepiej o tym, że nam się nie podoba. Możemy np. powiedzieć, że mamy już taką rzecz i druga jest nam niestety niepotrzebna.

  2. Sprzedać, wystawiając ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych lub w mediach społecznościowych, otrzymując w zamian pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na inny cel.

  3. Wymienić, zamieszczając ogłoszenie w mediach społecznościowych lub na portalu ogłoszeniowym. Można również zabrać taki nietrafiony prezent na specjalny bazarek, na którym różni ludzie wymieniają się zbędnymi przedmiotami.

  4. Oddać na cele charytatywne, sprawiając tym samym przyjemność potrzebującej osobie. W wielu miastach możemy bez problemu znaleźć specjalne punkty, w których możemy oddać nie tylko odzież, ale również nietrafione prezenty.

Nietrafione prezenty – co zrobić, aby ich nie kupować?

Zakup idealnego prezentu dla bliskiej nam osoby to dla większości z nas spory problem, z którym musimy sobie jednak w jakiś sposób poradzić. Jak zatem uniknąć kupowania niechcianych prezentów? Najlepiej, jeśli podpytamy wcześniej obdarowywaną przez nas osobę czy ma jakieś marzenia lub, czy nie potrzebuje jakiejś konkretnej rzeczy. Innym ciekawym rozwiązaniem może być zakup vouchera, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb drugiej osoby. Może to być np. karta podarunkowa do ulubionego sklepu, voucher do salonu kosmetycznego lub bilet do kina na dowolnie wybrany seans. Aby uniknąć kupowania nietrafionych prezentów, warto również wiedzieć o tym, że istnieje lista przedmiotów, których lepiej nie nabywać. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • kosmetyki (każdy używa innych produktów, a dostając taki prezent, może pomyśleć, że z jej higieną osobistą jest coś nie tak),

  • ubrania (ciężko jest trafić z odpowiednim rozmiarem, a zakup niektórych części garderoby może drugą stronę wprawić w zakłopotanie),

  • akcesoria dekoracyjne w formie figurek (nie każdy przepada za takimi przedmiotami, ponieważ zajmują tylko miejsce i zbierają kurz, czego większość osób obecnie unika, stawiając na minimalizm),

  • akcesoria kuchenne (choć są bardzo praktyczne to jednak na prezent urodzinowy lub gwiazdkowy nie bardzo się nadają).

Czy można oddać nietrafiony prezent?

Jak zostało wspomniane powyżej, nietrafiony prezent możemy jak najbardziej oddać w sytuacji, gdy posiadamy paragon i gdy nasz podarunek został on zakupiony poza lokalem firmy lub przez internet. Na odstąpienie od umowy zawartej na odległość mamy jednak tylko 14 dni. Warto również mieć świadomość tego, że nie każdy przedmiot można zwrócić, o czym każdy sprzedający informuje w regulaminie swojego sklepu. O liście wyłączeń można również przeczytać w art. 38 ustawy o prawach konsumenta. A jak wygląda sytuacja w przypadku zakupu prezentu w sklepie stacjonarnym? Tutaj niestety musimy liczyć na dobrą wolę sprzedającego, ponieważ zgodnie z przepisami nie ma on obowiązku przyjęcia towaru, który został zakupiony w siedzibie firmy (nie na odległość).

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall