Prezenty na 40 rocznicę ślubu

40. rocznica ślubu może nie jest hucznie obchodzona, ale jednak to piękny jubileusz. Nawet jeśli z zewnątrz nie wygląda tak imponująco, jak złote gody, to i rubinowe gody są chwilą piękną i warto zadbać o odpowiedni prezent na 40 rocznicę ślubu. Od razu jednak jedną rzecz podkreślamy – nie musi to być wybitnie drogi podarunek, bo często znacznie większą wartość ma jego wymiar symboliczny.

Voucher jako prezent na 40 lat małżeństwa? Dlaczego by nie!

Do niedawna vouchery nie były szczególnie lubiane, ale to wszystko przed odium kart podarunkowych – te faktycznie są po prostu alternatywą dla pieniędzy, tylko że wykorzystać je można w jednym sklepie i tak naprawdę dopiero vouchery stanowią pod tym względem pewien krok do przodu. Ich największym atutem jest to, że najczęściej w ten sposób finansuje się przeżycia.

Z jednej strony, małżonkowie świętujący wspólne życie mogą sobie je wręczyć jako prezent czysto symboliczny. Voucher jako upominek na 40 rocznice ślubu może pozwolić na zrealizowanie planów, które nie są wielkie, ale zawsze spadają na dalszy plan: wyjście razem na jakieś przedstawienie albo na smaczną kolację w dobrej restauracji. To nie są drogie prezenty, ale voucher po prostu ułatwia ich realizację.

Prezenty na 40-lecie małżeństwa mogą jednak być znacznie droższe. Często małżonkowie dostają drogie prezenty od znajomych albo od dzieci i tu znów voucher jest jak najbardziej na miejscu, ale na przykład taki na romantyczny weekend w SPA.

Pamiątki na 40 rocznicę ślubu: jak świętować, żeby pamiętać?

Dobry pomysł to podstawa udanego prezentu, ale warto też mieć na uwadze, że nawet najpiękniejszy podarunek: czy to przedmiot, czy przeżycie, ma charakter mocno nietrwały. Jasne, sami często powtarzamy, żeby wybierać vouchery, bo pozwalają one na wytworzenie głębszych emocji, niż przedmioty. Trzeba tu jednak poczynić jedno zastrzeżenie. Otóż warto zastanowić się, jakie drobne, symboliczne wręcz pamiątki na 40 rocznicę ślubu dołożyć do głównego prezentu.

  • W przypadku vouchera nie ma problemu: sama karta podarunkowa, o ile nie zostanie kupiona wyłącznie w wersji elektronicznej, jest elegancko wydrukowana i jest taką pamiątką.
  • Klasycznym przykładem drobnych upominków dodatkowych jest bilecik dołączony do bukietu kwiatów – można go przechować dowolnie długo również po tym, kiedy kwiaty już zwiędną.
  • To świetna okazja, żeby zdecydować się na prezenty personalizowane: grawerowany pierścionek będzie bardzo symboliczny, a sam grawer nada mu indywidualnego charakteru.

Prezenty na 40 lecie małżeństwa powinny być właśnie „dwuczęściowe”: coś do przeżycia i coś do zapamiętania, ale że pamięć ludzka jest zawodna, to ten drugi obszar można realizować właśnie przez zakup symbolicznych prezentów. Oczywiście najprostszym przykładem będzie po prostu karnet pamiątkowy – 40. rocznica ślubu to taka okazja, przy której kartka z życzeniami jest jak najbardziej na miejscu.

Jakie błędy popełnia się przy wyborze prezentów na 40-lecie małżeństwa?

Dobrych pomysłów jest całe mnóstwo, ale może, zamiast skupiać się na nich, warto poświęcić trochę uwagi błędom, które sprawiają, że niektóre typy prezentów są szczególnie nietrafione.

  • Prezenty osobiste. Jeśli mężczyzna kupi ukochanej perfumy, które jemu się podobają, to nie ma w tym niczego złego – wymiana podarunków między małżonkami rządzi się swoimi prawami, ale tego rodzaju osobiste prezenty nie powinny raczej być wręczane przez osoby z zewnątrz.
  • Za duże zaangażowanie. Umówmy się – każdy ma jakieś niespełnione marzenia, ale nie zawsze prezent na 40 rocznicę ślubu pozwoli je nadgonić. Może to nie być właściwa pora na voucher na skok ze spadochronem czy przejażdżkę sportowym autem. To dość indywidualna sprawa, ale wymagająca dodatkowego wyczucia.
  • Prezenty bez zaangażowania. Na drugim biegunie są prezenty „zwyczajne”. Nawet jeśli uznamy, że 40. rocznica ślubu nie jest tak istotna jak 50. (choć niby dlaczego?), to nadal jest to jubileusz, który wymaga jakoś bardziej dopracowanej oprawy niż mniej okrągłe rocznice – choćby właśnie przez wzgląd na symbolikę.
  • Prezenty dla jednego z małżonków. Jasne, że małżonkowie mogą zdecydować się na wybór podarunku solo: dla niej ekskluzywne kosmetyki, dla niego degustacja whisky. Ale jeśli robisz prezent rocznicowy na przykład rodzicom, niech będzie to coś, z czego skorzystają oboje, jakaś sugestia na przykład dotycząca spędzenia razem czasu.

Znaleźć dobry upominek na 40 rocznicę ślubu to nie jest wielkie wyzwanie, natomiast przyczyną większości porażek jest próba wyróżnienia się na siłę. Zgoda, to wyjątkowa rocznica, ale prezent, który jest kupowany tylko dlatego, że jest wyjątkowy, oryginalny i niezwykły, może po prostu nie trafić w gust małżonków i wtedy cała jego wyjątkowość na nic. Oryginalny pomysł jest zawsze w cenie, ale przede wszystkim warto pamiętać, że prezent – nawet jeśli chodzi o emocje – musi być doceniony nie przez tego, kto go wręcza, ale tego, kto go odbiera.

Ile kosztuje prezent na 40 rocznicę ślubu?

No i czas zadać sobie to ważne pytanie. Sporo mówiliśmy o kwestii symboliki, nawet wspomnieliśmy, że cena nie jest szczególnie istotna, ale mimo wszystko warto wiedzieć, jaki budżet trzeba sobie przygotować.

Wbrew pozorom niektóre prezenty będą zaskakująco tanie. Voucher dobrą kolację dla dwóch osób w świetnej restauracji w średniej wielkości mieście to zwykle poniżej 150 złotych. Zgoda – nie będzie to najbardziej prestiżowa lokalizacja, ale też prawdopodobnie restauracja, do której nie chodzi się regularnie. 

Pojedyncze vouchery na przeżycia kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nadal niewiele, biorąc pod uwagę, że zupełnie przeciętne wody perfumowane często mają na metce z pół tysiąca, a wyróżniają się tylko logo i ewentualnie kształtem flakonika. Chciałoby się powiedzieć, że mając 500 złotych, będzie można naprawdę wybierać spośród wielu ofert, ale tak naprawdę wiele ciekawych prezentów będzie kosztowało poniżej 200 złotych. Jeśli chodzi o górną granicę, to limitu oczywiście nie ma, ale paradoksalnie znacznie łatwiej jest kupić drogi (i niekoniecznie przydatny) przedmiot, niż voucher na piękne przeżycia. 

Ogólnie rzecz biorąc, warto dołożyć coś do kwoty, którą się wydaje na prezenty z okazji mniej okrągłej rocznicy, ale to nie oznacza od razu wielkich kwot.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.