Benefity dla pracowników – czym są i jak dokonać wyboru?

Benefity dla pracowników – czym są i jak dokonać wyboru?

Poznaj skuteczny sposób na zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy w Twojej firmie oraz zmotywowanie posiadanego już zespołu. Sprawdź, jak działają benefity pracownicze i dlaczego warto w nie inwestować.

Co to są benefity?

Słowo benefit pochodzi z łacińskiego bene facere, oznaczającego czynić dobrze. Ich zadaniem jest przynoszenie korzyści. Benefity pracownicze są dodatkowymi świadczeniami, które firma zapewnia zatrudnianym osobom poza wynagrodzeniem. To zwyczaj, który przywędrował do nas z zachodu i powoli zaczyna się stawać standardem.

Benefity pozapłacowe dla pracowników - zalety

Choć benefity dla pracowników wiążą się z dodatkowymi kosztami, pamiętaj, że to doskonała inwestycja. Dodatkowe korzyści wynikające z podjęcia pracy w Twojej firmie, mogą znacząco wpłynąć na zainteresowanie wakatami. Oczywiście owocowe czwartki nie będą nigdy głównym czynnikiem do podjęcia zatrudnienia, lecz specjaliści od HR obserwują, że pracodawca, który troszczy się o swoich podwładnych, wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, wspiera, wiele zyskuje w oczach wartościowych kandydatów. Dodatkowe benefity dla pracowników mogą Cię wyróżnić na tle konkurencji.

Kolejną kwestią jest wpływ bonusów na osoby już zatrudnione. Wprowadzając system benefitów dla pracowników, masz szansę zdobyć ich lojalność oraz zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. To rodzaj pochwały motywującej do dalszego działania.

Co firmy oferują swoim pracownikom?

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na ciekawe benefity dla pracowników. Są wśród nich jednak takie propozycje, które stosowane są najczęściej. Należą do nich:

 • prywatna opieka medyczna,

 • karty sportowe,

 • paczki świąteczne dla dzieci,

 • wczasy pod gruszą,

 • dofinansowanie do obiadów,

 • świąteczne bony zakupowe,

 • imprezy integracyjne,

 • bilety do kina, na koncerty i inne wydarzenia kulturalne,

 • dofinansowania do studiów, szkoleń, kursów podnoszących kwalifikacje,

 • sprzęt służbowy do użytku prywatnego,

 • dofinansowanie dojazdów do pracy,

 • dodatkowe ubezpieczenie na życie,

 • dofinansowanie do okularów,

 • odzież służbowa.

Rzadziej spotykane, nietypowe benefity dla pracowników to na przykład: warsztaty z sommelierem, lot balonem/lotnią/paralotnią, firmowy paintball czy sesja akupunktury.

Jak rozliczać benefity?

Rozliczanie dodatkowych świadczeń dla pracowników odbywa się na różne sposoby i jest rozpatrywane indywidualnie. Niektóre z nich bowiem podlegają zwolnieniu ze składek ZUS lub podatku dochodowego. Są takie, które można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu pracodawcy, przypisać do przychodu pracownika. Szczegółowe zasady rozliczania uzależnione są od tego, z jakiego funduszu pochodzą składki na dany benefit pracowniczy oraz czy i w jakim stopniu pracownik pokrywa część odpłatności.

Dodatki, które nie są stricte pieniężne, lecz wpływają na powiększenie stanu aktywów pracownika lub pozwalają mu zaoszczędzić na swoich wydatkach, podlegają opodatkowaniu. Zwolnione z podatku są niemające wpływu na stan majątkowy benefity dla pracowników, przykłady: odzież pracownicza, służbowe zakwaterowanie, wyjazdy integracyjne itp.

Co składa się na pozapłacowe elementy wynagrodzeń?

Najczęściej pojawiające się w przedsiębiorstwach pozapłacowe benefity dla pracowników to telefony i samochody służbowe, usługi medyczne, karnety sportowe, ubezpieczenia zdrowotne, odzież pracownicza, kupony usługowo - podarunkowe, szkolenia oraz wszelkie dodatki, które firma przekazuje osobom zatrudnionym, a które nie wchodzą w skład wynagrodzenia wynikającego z umowy.

Czy świadczenia pozapłacowe wpływają na wydajność pracowników?

To właśnie wysoka skuteczność bonusów sprawiła, że przyjęły się one również w polskich firmach. Atrakcyjne benefity dla pracowników działają motywująco. Sprawiają, że pracodawca wykazuje się inicjatywą z myślą o dobru swoich podwładnych. Stawia go to w bardzo korzystnym świetle, a zaopiekowany zespół w naturalny sposób zwiększa swoją produktywność.

Świetnie działają spotkania integracyjne, imprezy, wyjazdy, które pozwalają pracownikom lepiej się poznać na gruncie prywatnym. Podnosi to potem skuteczność kooperacji kooperację i z reguły panującą w firmie atmosferę.

Trzeba jednak pamiętać, że wybór bonusów ma ogromne znaczenie. Priorytetem jest ustalenie, jakie benefity dla pracowników w danym przypadku będą najkorzystniejsze. Oferowane bonusy powinny być dostosowane do firmy, profilu pracownika, oraz rodzaju wykonywanych przez niego obowiązków. Pracownicy biurowi bardzo chętnie skorzystają z kart na siłownię, fitness oraz innych aktywności sportowych, z kolei młode matki ucieszą się z firmowego przedszkola. Nietrafionym benefitem z kolei mogą się okazać np. bilety do kina, jeśli Twoi pracownicy mieszkają za miastem.

Jak motywować swoich pracowników do zwiększenia wydajności pracy?

Jeżeli chcesz poprawić wyniki w swoim przedsiębiorstwie, postaw na nowoczesne benefity pracownicze. W znalezieniu inspiracji pomoże Ci benefit platforma Giftmall.

Aby trafić w potrzeby grupy docelowej, fajnym pomysłem jest przeprowadzenie ankiety. Pozwól swoim pracownikom samodzielnie zadecydować, wybrać ciekawe benefity pracownicze, które będą w Twoim zakresie. Takim działaniem zyskasz dodatkowo ich zaufanie i szacunek, pokazując, jak bardzo zależy Ci na tym, by byli usatysfakcjonowani. Zachęć pracowników do rozwoju dodatkowymi kursami, szkoleniami wykazując, że w Twoim przedsiębiorstwie możliwa jest kariera oraz zdobywanie nowej wiedzy. Doceń ludzi, którzy każdego dnia pomagają Twojej firmie funkcjonować.

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall