Bony świąteczne dla pracowników — co podarować pracownikowi na swięta?

Przyznawanie prezentów świątecznych pracownikom to świetny sposób na okazanie im wdzięczności i docenienia. Jednocześnie jest to efektywny sposób na zwiększenie motywacji i wzmocnienie lojalności wobec firmy. Dlaczego warto dawać pracownikom prezenty? Jaki podarunek wybrać? Jak rozliczać bony świąteczne?

Czy opłaca się kupować pracownikom prezenty?

Prezenty świąteczne dla pracowników oprócz tego, że przynoszą radość obdarowanej osobie, zwiększają również motywację, lojalność wobec pracodawcy oraz poprawiają samopoczucie. Według raportu IPSOS ponad 80% pracowników wskazuje benefity pozapłacowe jako bardzo ważny element wzmacniający ich poczucie docenienia przez firmę. Z perspektywy employer brandingu przyznawanie bonów świątecznych przynosi takie korzyści jak:

  • poprawa relacji i atmosfery w firmie,
  • wzmocnienie lojalności wobec pracodawcy,
  • większe zaangażowanie w codzienne obowiązki,
  • podbudowanie motywacji do rozwoju i podejmowania nowych wyzwań zawodowych,
  • utożsamianie się pracowników z firmą i z jej wartościami,
  • lepszy wizerunek marki jako pracodawcy,
  • zatrzymanie pracowników w firmie, a tym samym niższe koszty związane z rekrutacją nowych osób.

Jakie wybrać prezenty świąteczne dla pracowników?

Nawet drobne prezenty na swieta dla pracownikow przynoszą wiele obopólnych korzyści. W tym przypadku najważniejszy jest bowiem sam gest niż jego faktyczna wartość materialna. Aby uniknąć wyboru nietrafionych prezentów warto wybrać bony świąteczne w postaci bonów towarowych lub kart podarunkowych i voucherów.

Bony towarowe

Bony należą do jednej z najbardziej popularnych form dodatku świątecznego. Najczęściej występują one w nominałach: 10, 25, 50 i 100 zł. Można za nie płacić gotówką lub przelewem. Bon świąteczny dla pracownika ma długi termin ważności, dlatego też nie trzeba wykorzystywać go od razu po otrzymaniu. Należy je natomiast wykorzystać w całości, gdyż niewykorzystana kwota przepada.

Karty podarunkowe

Mając do dyspozycji niewielki budżet możemy postawić na różnego rodzaju karty podarunkowe. To bezpieczne i uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy kupna nietrafionego prezentu. Kartę można w bardzo przystępny sposób zrealizować w określonym salonie sprzedaży. Upominki na święta dla pracowników w postaci kart podarunkowych mogą być także w formie elektronicznej, wtedy należy je zrealizować w sklepie online. W przeciwieństwie do bonów towarowych kart podarunkowych nie trzeba od razu realizować w całości. Wybór spośród wielu znanych i cenionych marek sprawia, że karty zyskują na popularności oraz stają się symbolem prestiżu. 

Jak można sfinansować bony świąteczne?

Bony świąteczne dla pracowników mogą być finansowane z następujących źródeł: ze środków obrotowych firmy lub z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). W przypadku pierwszego wariantu  wszyscy pracownicy otrzymują bony o tej samej wartości. Warto w tym miejscu podkreślić, że można je uwzględnić w  kosztach uzyskania przychodu. W drugim przypadku bierze się natomiast pod uwagę sytuację pracowników. I to właśnie od niej zależy wysokość przyznawanego świadczenia. Bony świąteczne finansowane ze środków ZFŚS są zwolnione ze składek ZUS. Aby skorzystać z funduszu socjalnego należy uwzględnić taką możliwość w regulaminie, co wiąże się z potraktowaniem zakupu prezentu świątecznego nie w kategorii świadczenia, lecz pomocy socjalnej. 

Dodatek świąteczny to benefit, którego wręczenie można uznać za przykład motywacji pozytywnej. Dzięki niej pracownik czuje się doceniony, a to z kolei napędza go do jeszcze lepszego wykonywania powierzonych mu obowiązków. 

Zwróć uwagę!

Błąd
Dziękujemy za opinię! Po moderacji opinia pojawi się na stronie
Karta podarunkowa

Działanie wykonano

Potwierdziłeś, że otrzymałeś karty podarunkowe. Dziękujemy za poinformowanie nas.
Powodzenie!
Jesteś zarejestrowany na stronie internetowej giftmall.
Coś poszło nie tak
Podczas rejestracji wystąpił błąd.
Proszę spróbować później.
Zrealizuj kartę giftmall